Sport

O asociație nou-înființată încearcă resuscitarea tenisului de masă în județ. Cupa Devei la PRIMA EDIȚIE

scris de Natalia Bumbac / 10.11.2018 17:15 / 0 comentarii / 149 vizualizari
O asociație a iubitorilor de tenis de masă încercă să revigoreze acest sport în județul Hunedoara. După un an de la înființare, azi, la Deva, s-a organizat primul turneu interjudețean – Cupa Devei la Tenis de Masă. De la un sport care se practica pe scară largă, tenisul de masă a cam fost... citeste mai departe

Două victorii consecutive la Campionatul Mondial de Șah pentru campioana din Vulcan, Oana Șchiopu

scris de Natalia Bumbac / 08.11.2018 21:34 / 0 comentarii / 111 vizualizari
Geniala șahistă Oana Șchiopu din Vulcan participă în această perioadă la Campionatul Mondial de Șah Clasic pentru Copii de la Santiago de Compostela (Spania). Ea reprezintă România la grupa de fete sub 12 ani, după ce a obținut titlul de campioană națională la șah la aceeași categorie. Hunedoreanca... citeste mai departe

Un nou record mondial! Avram Iancu a ajuns la Istanbul după ce a ”luptat” cu apele reci și agitate ale Mării Negre

scris de Natalia Bumbac / 31.10.2018 17:58 / 0 comentarii / 174 vizualizari
 Avram Iancu a încheiat astăzi, 31 octombrie, cursa de înot în Marea Neagră, de la Sulina la Istanbul. Petroșăneanul a stabilit un nou record mondial, a anunțat un prieten de-al său pe Facebook. În cele două luni de la momentul în care și-a început cursa, Avram Iancu a trecut prin multe... citeste mai departe

Un hunedorean este locul III în lume, la kickbox, sub steagul Germaniei

scris de Livia Botici / 31.10.2018 08:56 / 0 comentarii / 2285 vizualizari
Un hunedorean luptă sub steagul Germaniei și vrea să se întoarcă acasă, în România, campion mondial.Dorin Adam s-a născut în urmă cu 29 de ani, la Hunedoara. Timp de 10 ani a facut karting, obținând multiple titluri județene si interjudețene. A fost selectat pentru lotul național, dar acest moment... citeste mai departe

Jandarmii hunedoreni, cei mai buni la... FOTBAL! Au câștigat locul I la „Cupa Centenarului Marii Uniri - 2018”

scris de Livia Botici / 05.10.2018 10:13 / 0 comentarii / 38 vizualizari
Jandarmii hunedoreni sunt cei mai buni. La fotbal! Aceștia au câștigat, săptămâna aceasta, „Cupa Centenarului Marii Uniri - 2018”, competiție organizată la nivelul Jandarmeriei Române, cu ocazia aniversării a 100 de ani de la Marea Unire din Decembrie 1918.În cadrul acestei competiţii au participat... citeste mai departe